1. Wybieramy typ wiatrówki – karabinek, czy pistolet?
  2. Wybieramy rodzaj napędu wiatrówki
  3. Na co zwrócić uwagę – istotne parametry wiatrówek
  4. Wybieramy konkretny model wiatrówki pistoletu
  5. Wybieramy konkretny model wiatrówki karabinka

Chcesz kupić wiatrówkę i rozpocząć przygodę ze strzelectwem, ale nie wiesz, jaka wiatrówka będzie najodpowiedniejsza dla Twoich wymagań?

Wiatrówka.pl służy pomocą. Po przeczytaniu porad zawartych w tym dziale, będziesz wiedział jaka wiatrówka (spośród prezentowanych na łamach serwisu) będzie najlepsza dla Ciebie i spełni Twoje oczekiwania.

1. Wybieramy typ wiatrówki – karabinek, czy pistolet?

Pierwszym dylematem, na jaki natrafisz przed wyborem sprzętu strzeleckiego, jest określenie jego typu – musisz zdecydować, czy interesuje się wiatrówka długa (karabinek), czy raczej wersja krótka wiatrówki (pistolet).
Specyfikę obu rodzaju wiatrówek przedstawiamy poniżej:

    • Wiatrówki pistolety szczególnie polecane jeżeli interesuje Cię strzelanie na dystansie do 15 metrów – np. do butelek, czy puszek, a jednocześnie nie chcesz przykładać szczególnej wagi do wyjątkowej precyzji oddawanych strzałów.Dużą zaletą posiadania wiatrówki pistoletu jest fakt, że można łatwo schować go do torby, plecaka, czy też kabury. Bez problemów zatem można udać się z wiatrówkę na wycieczkę za miasto, połączoną ze strzelaniem.

      Zaletą pistoletów (głównie z grupy zasilanych nabojem CO2) jest atrakcyjny i dość realistyczny wygląd, a także realizm obsługi, który zbliża je do prawdziwej broni palnej. Przeważnie wiatrówki pistolety na CO2 stanowią właśnie repliki broni na ostre naboje. Wymiary i waga, sposób przeładowania oraz umieszczenie magazynka – to wszystko jest niemal identyczne, jak w przypadku prawdziwej broni. Niektóre modele wiatrówek, jak np. Crosman PRO77 CS mają także ruchomy zamek, cofający się podczas oddawania strzału, podobnie jak w oryginalnym pistolecie na ostre naboje. Takie rozwiązanie nie tylko uatrakcyjnia strzelanie, ale również czyni je bardziej realistycznym.

  • Wiatrówki karabinki czyli tak zwane popularnie „długie wiatrówki” świetnie nadają się do precyzyjnego strzelania na dłuższe dystanse (powyżej 15-20 metrów). Mają większą moc niż wiatrówki pistolety, dłuższą lufę i z tego też względu są zdecydowanie bardziej celne. Wystrzeliwany z nich śrut ma również większe możliwości przebijalne dosięgając celu.Posiadanie długiej kolby pozwala nawet początkującym na przyjęcie odpowiedniej pozycji strzeleckiej, co dodatkowo ułatwia celowanie i oddanie dobrego strzału.

    Z racji gabarytów wiatrówki karabinki są cięższe i trudniej je przenosić, najlepiej zatem zaopatrzyć się w pokrowiec na wiatrówkę.

2. Wybieramy rodzaj napędu wiatrówki

Jeżeli wiesz już, jaki typ wiatrówki chcesz kupić – długą, czy też krótką, teraz musisz zdecydować – jaki rodzaj zastosowanego w wiatrówce napędu będzie dla Ciebie najlepszy.

Wybór odpowiedniego rodzaju napędu uzależniony jest głównie od odległości między wiatrówką, a celem, do którego zamierzamy strzelać; ale także od sposobu strzelania – czy zamierzasz oddawać pojedyncze, precyzyjne strzały, czy też szybko zasypywać cel gradem śrutów. Ważne są również osobiste preferencje strzelca, co do sposobu obsługi wiatrówki – niektórzy strzelcy preferują najprostsze rozwiązania, inni natomiast przedkładają możliwości wiatrówki nad komfort jej obsługi, czy też koszty z tym związane.

Specyfikę wiatrówek wynikającą z rodzaju ich napędu przedstawiamy poniżej.

    • Wiatrówki sprężynowe

      Wiatrówki sprężynowe do oddania strzału wymagają naciągnięcia sprężyny. Naciskając spust zwalniamy sprężynę, co powoduje gwałtowny ruch tłoka umieszczonego w cylindrze, w efekcie czego, wygenerowane ciśnienia wypycha śrut z lufy. Zaletą takiego napędu jest niski koszt eksploatacji (wiatrówki nie wymagają stosowania gazów do oddania strzału) – nie musimy zatem tutaj dokupować nabojów CO2, które są niezbędne w innych typach wiatrówek.

      Wadą wiatrówek sprężynowych dla niektórych strzelców jest odrzut, jaki odczuwa się przy strzale, co przy mocniejszych wiatrówkach – o prędkości początkowej śrutu ponad 260m/s – może utrudniać oddanie wyjątkowo precyzyjnego strzału. Dla wielu jednak ta właściwość stanowi zaletę, gdyż powiększa realizm strzelania.

      Ze względu na zastosowany sposób naciągu wyróżniamy rodzaje wiatrówek:

        • Wiatrówki klasycznie łamane najbardziej popularny sposób naciągu i zdecydowanie najłatwiejszy w obsłudze. Naciągamy tutaj sprężynę „łamiąc” lufę wiatrówki. Lufa po naciągu pozostaje w pozycji złamanej, dzięki czemu mamy bardzo łatwy dostęp do miejsca, w którym umieszczamy śrut – czyli w tym przypadku do wlotu lufy. Po umieszczeniu śrutu w lufie składamy ją i możemy już oddać strzał.Największą zaletą takiego rozwiązania naciągu jest zatem duża prostota obsługi i z tego też względu wiatrówki klasycznie łamane polecane są zwłaszcza początkującym strzelcom.

          Wadą takiego rozwiązania jest jednak ciągła praca lufy, przez co – zwłaszcza przy długim i częstym strzelaniu – wiatrówka może stracić dobrą celność, jaką prezentowała przy strzałach w pierwszym okresie użytkowania.

      • Wiatrówki z dolnym i bocznym naciągiem w których naciąg dokonywany za pomocą specjalnej dźwigni umieszczonej pod lufą (dolny naciąg) lub z boku łoża (boczny naciąg). W tych wiatrówkach łamanie dźwigni naciągu powoduje otworzenie się specjalnej komory, w której umieszcza się śrut.Takie wiatrówki, dzięki stałej lufie, cechują się lepszą wytrzymałością i dłużej zachowują celność niż wiatrówki klasycznie łamane. Jeżeli zatem zamierzasz często i długo strzelać ze swojej wiatrówki, taki typ wiatrówki będzie dobrym wyborem.

        Dużą zaletą wiatrówki z bocznym naciągiem jest łatwe przeładowanie i naciąg w pozycji zwłaszcza leżącej.

        Nie są to jednak niestety systemy bez wad. Zdecydowanie łatwiejszą w obsłudze jest bowiem wiatrówka klasycznie łamana. W karabinkach z dolnym lub bocznym naciągiem trudniej jest bowiem załadować śrut. Niezbyt duże rozmiary komory śrutowej nieco utrudniają umieszczenie śrutu w lufie, co zajmuje parę sekund więcej niż w wiatrówkach z łamaną lufą.

        Wielu strzelców woli zatem zainwestować w droższy, ale lepiej wykonany i mocniejszy model wiatrówki klasycznie łamanej (jak np. Norconia Germany Professional Plus) niż kupować wiatrówkę z dolnym lub bocznym naciągiem po niższej cenie.

    • Wiatrówki na CO2

      jak sama nazwa wskazuje napędzane są nabojem CO2, który potrafi wystarczyć na ok. 50-70 strzałów w zależności od modelu wiatrówki. Takie rozwiązanie napędu jest bardzo korzystne, gdyż strzelec zostaje uwolniony od odrzutu przy strzale, co stanowi pewne utrudnienie w precyzyjnym strzelaniu przy wiatrówkach sprężynowych, oraz od konieczności każdorazowego napinania sprężyny.

      Jeżeli taka wiatrówka ma możliwość zamontowania magazynka na wiele śrucin – można z niej strzelać bez przeładowania – poprzez kolejne naciskanie spustu, aż do wyczerpana się magazynka. Rozwiązanie zatem bardzo wygodne i umożliwia szybkie zamienienie celu w szwajcarski ser.

      Wiatrówki na CO2 przeważnie są lżejsze niż sprężynowe. Wykonane są głównie z lekkich kompozytów, a nawet wytrzymałych tworzyw sztucznych, które doskonale zdają egzamin wytrzymałości właśnie w wiatrówkach bezodrzutowych.

      Lekkość i brak odrzutu to elementy, które predysponują wiatrówki na CO2 szczególnie dla początkujących strzelców, w tym zarówno dzieci, jak i kobiet.

      Wykorzystywanie kapsuł CO2 oznacza z reguły jednak słabszą moc tych wiatrówek w porównaniu do wiatrówek PCP, ale od tych są one znacznie tańsze.

      Prawdziwą rewolucję na rynku przeprowadziła tutaj amerykańska firma Crosman, która udostępniła szeroką ofertę modeli tego typu wiatrówek. Popularne są zwłaszcza modele szybkostrzelne z magazynkami na wiele śrucin jak NightStalker.

    • Wiatrówki PCA (Pre Charged Air)

      popularnie nazywane są „pompkami”, ponieważ śrut wystrzeliwany jest za pomocą powietrza, które sprężamy przed strzałem kilkoma ruchami dźwigni, znajdującej się pod lufą.

      Jest to nowatorskie rozwiązanie łączące zalety wiatrówek sprężynowych (nisko kosztową obsługę, nie wymagającą dokupywania naboi CO2) oraz PCP (brak odrzutu oraz możliwość łatwego i precyzyjnego strzelania).

      Podobnie jak wiatrówki na CO2, wiatrówki PCA są również przeważnie bardzo lekkie i dlatego polecane są dla początkujących strzelców.

      5 ruchów pompką, które trzeba wykonać, aby sprężyć powietrze przed oddaniem każdego strzału jest czynnością bardziej czasochłonną niż w wiatrówkach sprężynowych i dlatego nie każdemu może przypaść do gustu. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest jednak wpływanie na moc oddawanego strzału – jeżeli strzelany do celu z bliskiej odległości tj. 5-10 metrów i nie zależy nam na dużej przebijalności możemy napompować zbiornik zaledwie jednym, dwoma ruchami, przy dłuższej odległości celne strzelanie wymaga większej ilości ruchów pompką.

      Najbardziej popularną wiatrówką PCA, która zapewnia doskonałą zabawę jest Crosman Pumpmaster 760.

  • Wiatrówki PCP (ang. Pre Charged Pneumatic)

    napędzane są sprężonym powietrzem, znajdującym się w specjalnym kartuszu, najczęściej pod lufą. Duża pojemność takich zbiorników pozwala na cieszenie się większą ilością strzałów (kilkadziesiąt) bez konieczności doładowania.

    Największą zaletą wiatrówek PCP jest ich bardzo duża moc i przede wszystkim celność, nie mogąca się równać żadnej wiatrówce sprężynowej, napędzanej nabojami CO2, czy też pompce PCA. Na wyjątkowy komfort strzelania wpływa też brak odrzutu.

    Wiatrówki te są sprzętem ekskluzywnym o wysokich parametrach: prędkości, celności i wytrzymałości, dlatego też są dość drogie i dodatkowo wymagają dokupienia butli nurkowej o ciśnieniu 200-300 barów lub specjalnej pompki. Z reguły też wiatrówki PCP pozbawione są przyrządów celowniczych i trzeba liczyć się z dokupieniem do nich lunet. Jednak wyposażonym w dobry celownik optyczny można trafić taką wiatrówką w cel o średnicy centymetra z odległości ponad 60 metrów (!).

3. Na co zwrócić uwagę – istotne parametry wiatrówek

Przed wyborem najbardziej odpowiedniego modelu wybranego typu wiatrówki, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na poniższe czynniki:

    • Prędkość początkowa śrutu czyli prędkość, jaką osiąga śrut po wyjściu z lufy w momencie oddania strzału. Ta prędkość oddaje moc wiatrówki, odpowiedzialną za jej celność i możliwości przebijania śrutu.Najmocniejsze wiatrówki pistolety dostępne na polskim rynku mają prędkość początkową nie większą niż 160-190 m/s. Taka prędkość pozwala na przebijanie śrutem grubych kartonów, wbijanie się w miękkie drewno, czy przebijanie cienkiego metalu – jak np. zakrętka od słoika.

      Przy takiej prędkości i naturalnie dobrych umiejętnościach strzeleckich strzelca można trafiać w cel o średnicy ok. 6-7 cm. z odległości nawet ponad 15 metrów.

      Prędkość początkowa w pistoletach jest wyraźnie mniejsza niż w wiatrówkach długich. Najmocniejsze wiatrówki karabinki, dostępne bez konieczności rejestracji, wystrzeliwują śrut z prędkością 280-290 m/s. Taka moc umożliwia celne strzelanie na dystansie 20-25 m.

      Przyjęło się, że im większa prędkość początkowa wiatrówki, tym lepiej. Jednak nie jest to regułą. Wiele zależy od jakości wykonania lufy i przyrządów celowniczych oraz szczelności wiatrówki, a także rodzaju lufy zastosowanej w wiatrówce.

    • Rodzaj zastosowanej lufy – gwintowana kontra gładka Lufa użyta w wiatrówkach może być gwintowana lub gładka (pozbawiona gwintu). Gwint to specjalne rowki w części wewnętrznej lufy, które pełnią funkcję prowadnic prowadzących śrut. Dzięki nim śrut wystrzeliwany z lufy jest podkręcony. Podkręcony śrut lepiej zachowuje się podczas lotu, w efekcie czego strzał jest celniejszy niż w przypadku lufy gładkiej. Tą różnicę w celności zauważa się jednak w przypadku wiatrówek najmocniejszych – z prędkością początkową śrutu powyżej 250 m/s. W przypadku wiatrówek słabszych ta różnica nie jest już tak widoczna.Gwint w lufie jest wyraźnie skuteczniejszy przy strzelaniu śrutem grzybkowym, natomiast w wiatrówkach na śrut stalowy okrągły obecność gwintu nie jest wymagana, gdyż wpływa w minimalnym stopniu na poprawienie celności.
  • Rodzaj zastosowanej lufy – kaliber 4,5 kontra 5,5 mm Standardowo lufa wiatrówki ma kaliber 4,5 mm, jednak występują również wiatrówki z lufą kaliber 5,5 mm. Różnice między dwoma kalibrami są łatwo zauważalne. Lufa o kalibrze 5,5 mm wystrzeliwuje większy i cięższy śrut. Wpływa to korzystnie na możliwości przebijalne takiego śrutu i ten element jest wyraźnie lepszy niż w przypadku strzelania ze śrutu 4,5 mm. Jednak wystrzelenie cięższego śrutu z wiatrówki oznacza jego mniejszą prędkość początkową, co może się przełożyć na gorszą celność, zwłaszcza na większych dystansach (ponad 20 metrów). Jeżeli zatem bardziej zależy Ci na celności oddawanych strzałów, niż na przebijalności śrutu – powinieneś zdecydować się na popularniejszy kaliber lufy 4,5 mm.

4. Wybieramy konkretny model wiatrówki pistoletu

Zakładamy, że dzięki wcześniejszym poradom, wybrałeś już najodpowiedniejszy dla Ciebie rodzaj napędu wiatrówki pistoletu. Teraz możemy podpowiedzieć, który z pistoletów (prezentowanych na łamach serwisu) o wybranym napędzie, będzie najlepszy dla Twoich wymagań.

    • Pistolet-wiatrówka sprężynowa

      Na łamach serwisu proponujemy dwie wiatrówki-pistolety o napędzie sprężynowym – Norconia Germany oraz Baikał IZH-53. Obie wiatrówki zostały wyposażone w lufę gwintowaną o kalibrze 4,5 mm. Obie również posiadają regulowaną szczerbinkę. Różnica to materiał z jakiego wykonano rękojeści wiatrówek (drewniana w Norconi oraz z tworzywa sztucznego w Baikale). Tworzywo sztuczne jest tutaj lepszym rozwiązaniem, wiatrówka pistolet nie generuje tak silnego odrzutu, aby można było obawiać się pęknięcia rękojeści. Jednocześnie tworzywo jest znacznie lżejsze niż drewno i mimo większych gabarytów Baikał jest wiatrówką w zasadzie o takiej samej wadze, jak wyraźnie mniejsza Norconia.

      Baikał posiada wyraźnie dłuższą lufę niż Norconia (różnica 5 cm). Ta cecha, podobnie jak lepsza o 10 m/s prędkość początkowa, powoduje, że IZH-53 jest celniejszym pistoletem. Na dystansie ponad 10-metrów Baikałem można uzyskać celność lepszą niż w przypadku Norconi nawet o kilka centymetrów.

      Bez wątpienia lepszym pistoletem jest zatem Baikał IZH-53 – zarówno pod względem celności, jak i jakości wykonania. Warto za niego zapłacić ok. 150 zł więcej niż za Norconię. Jednakże jeżeli nie przykładasz szczególnej wagi do wyjątkowych walorów estetycznych broni i dobrego skupienia strzałów – ponieważ chcesz strzelać przeważnie do puszek, czy butelek na odległość do ok.10 metrów – Norconia Germany będzie w zupełności wystarczającym zakupem.

    • Pistolet-wiatrówka na CO2

      Na łamach serwisu proponujemy cztery modele wiatrówek napędzanych nabojem CO2 – Crosman 3576, Crosman C11, Crosman Pro77 CS oraz Beretta A-9000s.

      Najlepszą wiatrówką spośród wymienionych jest Beretta. Jej zalety to gwintowana lufa, bardzo dobra prędkość początkowa (160 m/s), dobra celność, pojemny magazynek (22 śruty), mała waga (zaledwie 560 g) oraz ruchomy zamek, za pomocą którego można również przeładować wiatrówkę. Beretta to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie solidność wykonania, szybkostrzelność oraz cechy funkcjonalne, które zbliżają pistolet do oryginału na ostre naboje (ruchomy zamek, magazynek w rękojeści). Lekką wadą pistoletu dla niektórych może być mała rękojeść, która utrudnia pewny chwyt broni; oraz brak szyny montażowej pod ewentualne akcesoria dodatkowe, jak laserowy wskaźnik celu, czy latarka taktyczna.

      Zdecydowanie tańszym od Beretty pistoletem (różnica w cenie to ok. 250 zł) jest Crosman Pro77 CS – pistolet polecany szczególnie osobom, pragnących nabyć sprzęt, którego funkcjonalność w pełni oddaje obsługę prawdziwej broni palnej. Podobnie jak w A-9000s mamy tutaj magazynek umieszczany w rękojeści oraz ruhcomy zamek, ale jest również rewelacyjny system Blow-Back, dzięki któremu cały zamek automatycznie cofa się i wraca do wyjściowej pozycji przy oddaniu każdego strzału. Takie rozwiązanie jest raczej zalecane dla bardziej zaawansowanych strzelców, gdyż osoba początkująca może być zawiedziona trudnością w skupieniu strzałów na wybranym celu w wyniku niekontrolowanych ruchów broni, spowodowanych odrzutem zamka. Opanowanie specyfiki Pro77 wymaga wcześniejszego doświadczenia w strzelaniu z broni ostrej lub wielu ćwiczeń u osoby początkującej. Wadą pistoletu jest przeciętna prędkość początkowa śrutu (120 m/s) oraz gładka lufa. Z tego też wględu ten pistolet jest najmniej precyzyjny spośród prezentowanych u nas innych wiatrówek na CO2. Zalecany do strzelania w większe cele, np. tarcze sylwetkowe. Warto zaznaczyć, że Pro77 strzela tylko śrutem okrągłym, podobnie jak Crosman C11. Pistolety Beretta i Crosman 3576 strzelają śrutem grzybkowym (Diabolo), który ma większe właściwości przebijalne i lepiej sprawuje się przy precyzyjnym strzelaniu, np. do tarczy.

      Wiatrówka C11 jest ciekawą propozycją pośrednią między najtańszymi, a najdroższymi modelami wiatrówek na CO2. Ma bardzo dobrą prędkość początkową śrutu (160 m/s), gwintowaną lufę oraz efektowny wygląd, nawiązujący do broni palnej Beretty PX4 Storm. W przeciwieństwie do Beretty i Pro77 nie ma ruchomego zamka i z zewnątrz wykonany jest wyłącznie z mocnego tworzywa sztucznego ABS. Z tego też względu jest najlżejszym pistoletem wśród oferowanych w serwisie. Prosta obługa pistoletu, lekka waga, duża moc i przyzwoita celność uzyskiwana nawet do 15 metrów, preferują ten pistolet zwłaszcza dla początkujących strzelców.

      Pistolet Crosman 3576 jest stylizowany na rewolwer. Jest to największa gabarytowo wiatrówka i najcięższa spośród oferowanych. Trzeba przyznać, że robi duże wrażenie wizualne, ale strzelanie z niej może stanowić problem dla osób zaczynających dopiero przygodę ze strzelectwem. Strzelanie z jednej ręki stanowi tutaj bowiem nie lada wyzwanie, rękojeść jest wyraźnie większa niż w innych modelach, co może niektórym użytkownikom utrudniać pewny chwyt, a waga pistoletu wymaga nieco więszej siły w jego utrzymaniu.
      Precyzyjne strzelanie jest trudne do osiągnięcia, jeżeli nie trzymamy pistoletu oburącz. Wadą pistoletu, prócz dość dużej wagi, jest magazynek bębenkowy, który mieści zaledwnie 8 śrucin, to zdecydowanie mniej niż w innych proponowanych modelach napędzanych nabojem CO2. Jednak ten rewolwer kupują osoby, którym nie zależy na dużej pojemności magazynka, lecz na zupełnie innych walorach, jak np. efektowny, budzący szacunek wygląd. Dużą zaletą Crosmana 3576 jest bardzo atrakcyjna cena (poniżej 200 zł), nadspodziewana b.dobra jakość wykonania w stosunku do ceny, prostota obsługi oraz bezawaryjność.

  • Pistolet-wiatrówka pompka PCA

    W serwisie proponujemy jeden pistolet Pre-Charged Air – Crosman 1377

    Moc tej wiatrówki, po 5 ruchach pompką umieszczoną pod lufą jest imponująca. Prędkość 190 m/s jaką uzyskuje śrut przy strzale i do pełna napompowanym zbiorniku pozwala na dość precyzyjne strzelanie nawet z odległości 20 metrów od celu. Jest to jedna z najmocniejszych wiatrówek na polskim rynku i co warte odnotowania – dostępna w bardzo atrakcyjnej cenie w stosunku do możliwości (ok. 300 zł).

5. Wybieramy konkretny model wiatrówki karabinka

Zakładamy, że dzięki wczęśniejszym poradom, wybrałeś już najodpowiedniejszy dla Ciebie rodzaj napędu wiatrówki karabinka. Teraz możemy podpowiedzieć, który z karabinków (prezentowanych na łamach serwisu) o wybranym napędzie, będzie najlepszy dla Twoich wymagań.

    • Wiatrówka-karabinek sprężynowa

      Na łamach serwisu proponujemy trzy modele wiatrówek sprężynowych – Magnum, Norconia Germany ProTarget oraz Norconia Germany Professional Plus.

      Zdecydowanie najlepszą wiatrówką spośród wymienionych jest Professional Plus. Wyraża się to w wyraźnie większej mocy (prędkość początkowa wystrzeliwanego śrutu jest lepsza o 30 m/s niż w Norconii ProTarget i aż o 70 m/s niż w wiatrówce Magnum ), lepszej celności (dobre skupienie nawet na dystansie 25 m od celu), w bezpieczeństwie (automatyczna blokada spustu, zapobiegająca oddaniu niekontrolowanego strzału, czego brakuje w innych prezentowanych wiatrówkach sprężynowych) oraz w jakości wykonania. Dodatkową zaletą wiatrówki są elementy zestawu – w komplecie otrzymujemy celownik optyczny cenionej firmy BSA z dość dużym obiektywem o średnicy 32 mm, dzięki któremu obraz oglądany w powiększeniu jest prawie 2-krotnie większy niż w lunecie 3-7×20, oferowanej wraz z Norconią ProTarget. Warto zainwestować w Professional Plus, szczególnie, że jest to sprzęt zaledwie o 100 zł droższy od ProTarget, a mówiąc najprościej – ma znacznie większe możliwości.

      Wiatrówka Magnum jest najbardziej popularną wiatrówką długą. Tak duże zainteresowanie zawdzięcza przede wszystkim bardzo atrakcyjnej cenie (obecnie poniżej 80 zł). Jest to zatem sprzęt na każdą kieszeń i preferowany głównie dla początkujących strzelców. Trudno oczekiwać od tej wiatrówki rewelacyjnych osiągów i wyjątkowo dobrej jakości wykonania, ale do strzelania np. do puszek, czy butelekna – na odlegość 15-20 metrów – w zupełności wystarczy. Wiatrówka gwarantuje doskonałą zabawę za naprawdę niewielkie pieniądze.

    • Wiatrówka-karabinek na CO2

      Na łamach serwisu proponujemy dwa modele wiatrówek na CO2 amerykańskiej firmy Crosman – 2250 oraz NightStalker.

      Obie wiatrówki sprzedawane są w identycznej cenie. Pierwsza różnica to kaliber lufy – 2250 ma większy (5,5 mm), a NighStalker mniejszy (4,5 mm). Prędkość początkowa śrutu w obu wiatrówkach jest praktycznie taka sama, ale ponieważ 2250 strzela większym i cięższym śrutem – lepsza celność jest atutem NightStalkera, zwłaszcza, że ta ostatnia wiatrówka ma również dłuższą lufę o 5 cm.

      Za NightStalkerem przemawiają również inne elementy, jak posiadanie magazynka na 12 śruciń (2250 nie posiada magazynka) oraz napędzanie niestandardową, bo większą butlą (88gr), co pozwalana na oddanie znacznie większej ilości strzałów na jednej zainstalowanej butli CO2 niż w przypadku Crosmana 2250. Te wspomniane elementy oraz dodatkowo posiadany system Blow-Back, który umożliwia oddanie aż 4 strzałów na sekundę – predysponują wiatrówkę NightStalker do strzelania dynamicznego.

      Strzelanie Crosmanem 2250 jest bardziej statyczne – każdy kolejny strzał wymaga umieszczenia śruciny w lufie i przeładowania ruchem zamka. Jednak ta właściwość, przypominająca karabinki KBKs – dla wielu może stanowić zaletę. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu w budowie wiatrówki – 2250 jest niezwykle wygodna w użyciu. Precyzyjne strzelaniu ułatwia dodatkowo luneta jaką otrzymujemy w komplecie. Crosman 2250 raczej polecany jest osobom, które stawiają pierwsze kroki w strzelectwie. NightStalker natomiast dla bardziej zaawansowanych strzelców.

    • Wiatrówka-karabinek pompka PCA

      Na łamach serwisu proponujemy dwa modele wiatrówek PCA amerykańskiej firmy Crosman – Pumpmaster 760 SK oraz Airmaster 77.

      Wiatrówka Pumpmaster jest wiatrówką bardziej popularną, a to za sprawą korzystnejszej i atrakcyjnejszej ceny – jest tańszy od Airmastera o ok. 160 zł. Pumpmaster jest preferowany dla początkujących strzelców, głównie za sprawą wagi, ponieważ jest o kilogram lżejszy od Airmastera. Lekka waga znacznie ułatwia celowanie. Pumpmaster polecany jest do strzelania „działkowego” na dystanach do 20 metrów, zapewnia doskonałą zabawę np. w zadowach rodzinnych, czy też w gronie przyjaciół.

      Airmaster jest już propozycją dla bardziej wymagających strzelców, którzy oczekują lepszej precyzji uzyskiwanej na dłuższych dystansach. Sprzyja temu gwintowana (Pumpmaster ma lufę gładką) i dłuższa o 9cm lufa w porównaniu do wiatrówki 760 SK. Dzieki zastosowaniu większego zbiornika na sprężane powietrze – moc wiatrówki również jest wyraźnie większa niż w Pumpmasterze (o 40 m/s lepsza w przypadku śrutu typu BB). W praktyce oznacza to możliwość precyzyjnego strzelania na dystansie o ok. 5 metrów większym niż w przypadku Pumpastera. W komplecie do Airmastera otrzymujemy już lunetę zamiast celownika kolimatorowego, która lepiej sprawdza sie przy strzelaniu na dłuższych dystansach.

  • Wiatrówka-karabinek PCP

    Na łamach serwisu proponujemy dwa modele wiatrówek PCP – BSA Spitfire oraz Air Arms S400 Carbine.

    Obie wiatrówki są już propozycją dla najbardziej wymagających strzelców, którzy oczekują perfekcyjnej celności nawet na dystansie kilkudziesięciu metrów.

    Wiatrówka Spitfire jest jednym z najtańszych modeli PCP dostępnym na polskim rynku. Jest to kusząca propozycja dla osób pragnących rozpocząć przygodę z najbardziej precyzyjnymi wiatrówkami, a nie stać ich na bardziej zawansowane konstrukcyjnie modele wiatrówek PCP. Wadą tej wiatrówki jest sposób ładowania śrutu, który imituje klasycznie łamane wiatrówki sprężynowe. Zaletą jest natomiast bardzo dobra prędkość początkowa śrutu (aż o 50 m/s lepsza niż w S400) oraz długa lufa (o ponad 5 cm dłuższa niż w S400), przez co Spitfire może się poszczycić bardzo dobrą celnością, porównywalną do najdroższych wiatrówek PCP.

    S400 w wersji Carbine góruje nad Spitfire`m jakością wykonania – zarówno lufy, jak i samego łoża, które jest idealnie dopasowane do policzka strzelca. Ładowanie śrutu jest znacznie wygodniejsze, wzorowane na karabinkach KBKs i nie wymusza od strzelca oderwania lufy od celu, jak w przypadku Spitfire`a. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo niska waga S400 (o blisko kilogram mniejsza niż w Spitfire`rze), co umożliwia precyzyjne celowanie bez konieczności użycia sporej siły.

    Biorąc pod uwagę wagę, jakość wykonania i wygodność obsługi warto wydać ok. 700 zł wiecej na wiatrówkę firmy Air Arms.